Language Brigade Wiki
Advertisement
Language Brigade Wiki

Drodzy Brigadierzy, wikianie i pozostali czytelnicy

W tym blogu przedstawiam i rozpoczynam dyskusję społeczności na temat możliwej dodatkowej grupy użytkowników, którą nazwiemy "moderatorzy". Oprócz głosowania zamieszczonego poniżej, każdy komentarz będzie mile widziany. Nie krępuj się wyrazić swojej opini, czemu myślisz, że to dobry/zły pomysł, a także czy jest pożyteczny/niepożyteczny.

Uwaga: tłumaczania tego bloga mogą zostać dodane do następnego czwartku (13 lutego). Głosowanie i komentowanie zakończy się pod koniec przyszłego tygodnia (16 lutego).

Po co?[]

Do czego jest nam potrzebna nowa grupa? Pomimo tego, że jesteśmy małą wiki i mamy tylko kilka tuzinów stron, musimy wspierać użytkowników w tak wielu językach, jak to tylko możliwe. Mamy strony w 26 językach, z potencjałem do wzrostu do 35+, chociaż niektórzy członkowie WLB mówią, że może być ich więcej. Chcielibyśmy dać im odpowiednie wsparcie, a także szybkie wycofywanie spamu/wandalizmów dla wszystkich języków.

Jednakże, Mime i ja nie potrafimy mówić we wszystkich językach, jakie są na tej wiki i nie ma możliwości, abyśmy mieli powyżej 20 administratorów na 300 stron wiki. Dodatkowa grupa pod pewnymi względami jak podobna do administratorów (przynajmniej dla mnie) i wydaje się to całkiem sensownym rozwiązaniem.

Co oznacza nazwa?[]

Proponuję, by grupa nazywała się "moderatorzy", ale pewnie zastanawiasz się czemu tak, a nie inaczej. Podobnie jak "moderatorzy czatu" i "moderatorzy forum", osoby z tej grupy będą moderatorować wiki, czat, wiadomości/komentarze i portale językowe.

Lista uprawnień[]

Poniżej znajduje się lista uprawnień, które według mnie powinna mieć ta grupa:

 • Niektóre z uprawnień na tej wiki:
  • Usuwanie komentarzy, wątków na tablicy wiadomości, tematów na forum → w celu usunięcia spamu w ich języku
  • Przenoszenie plików → by naprawić flagi przesłane z nieprawidłową nazwą, ...
  • Automatycznie oznaczanie swoich edycji jako "sprawdzone"
  • Edytowanie blogów → by dodać tłumaczenie do bloga, po jego przejrzeniu
  • Edytowanie stron MediaWiki → by dodać/zaktualizować komunikaty MW dla stron i18n
 • Uprawnienia moderatora czatu
 • Pełne uprawnienia administratora (usuwanie/przywracanie, zabezpieczanie/odbezpieczanie, ...) w przestrzeniach nazw "Portal:" and "Portal talk:" (dyskusja portalu).

Głosowanie[]

Jeśli uważasz, że jakieś uprawnienie jest niepotrzebne lub wręcz przeciwnie, proszę, napisz o tym w komentarzu. W głosowaniu znajdują się następujące opcje:

 1. Przydatne i fajne!
 2. Fajne, ale niezbyt przydatne
 3. Niezbyt tego potrzebujemy