FANDOM


Yöneticiler koruma ve korunmasız sayfalarını (var olmayanlar da dahil) koruyabilir. Bir sayfanın veya görüntünün korunması genellikle yönetici olmayanların onu değiştiremeyeceği anlamına gelir.

Tüm Wikia'daki sayfaların çoğunluğu herkes tarafından düzenlenebilir ve korunmuyor olmalıdır. Bununla birlikte, sayfalar yasal nedenlerden dolayı (örneğin, lisans metinleri değiştirilmemelidir) veya aşırı vandalizm durumlarında veya savaşan veya küfürlü yeniden oluşturmayı düzenleyen durumlarda geçici veya kalıcı olarak korunabilir.

KullanımEdit

 • Büyük wikilerde Ana Sayfa gibi yüksek oranda tahrip olmuş sayfaları korumak.
 • Sitenin logosunun ve favicon'un bütünlüğünün korunması.
 • Anahtar telif hakkı ve lisans sayfalarının bütünlüğünü korumak.
 • Sürekli olarak oluşturulan vandal veya spam sayfalarının oluşturulmasını engelleme. Bakınız Special:Protectedtitles
 • Arabirimi ve sistem mesajlarını MediaWiki ad alanındaki koruma (bunlar otomatik olarak korunur)

Geçici koruması aşağıdakiler için kullanılır:

 • Talep üzerine "savaş düzenle"yi durdurmak için "soğuma" süresinin uygulanması.
 • Kalıcı vandalizm ya da kalıcı son hedefleri olan bir sayfayı veya resmi yasaklanmış bir kullanıcı tarafından düzenlemek.

Kullanıcı/monobook.css veya kullanıcı/cologneblue.js gibi kişisel .css ve .js sayfalarını korumaya gerek yoktur. Yalnızca bu sayfalarla (ve yöneticilerle) ilişkili hesaplar bunları düzenleyebilir. (Bu sayfaları kullanma hakkında daha fazla bilgi için bakınız Kullanıcı stili)

KullanımEdit

Çoğu sayfa ve resim varsayılan olarak korunmaz, yalnızca site logosu ve faviconlar otomatik olarak korunur. Taşıma izinleri seçim kutusunu kaldır kutusunu işaretleyerek ya da işaretini kaldırarak düzenlemeyi, taşımayı veya her ikisini koruyabilirsiniz.

 • (varsayılan) oturum açmış veya anonim herhangi bir kullanıcının sayfayı düzenleyebileceği veya taşıyabileceği anlamına gelir.
 • Kayıtsız kullanıcıları engelle, veya yarı korumalı anlamına gelir; anonim kullanıcılar ve 4 günden daha eski olan yeni hesaplar sayfaları düzenleyemez ve/veya taşıyamaz.
 • Yalnızca hizmetler, veya tamamen korumalı olduğu anlamına gelir; yalnızca yöneticiler sayfayı düzenleyebilir ve/veya taşıyabilir.

Sayfalar ayrıca kademeli olarak korunabilir; bu, ana makale yalnızca yarı korumalı olsa bile, sayfaya aktarılan tüm görüntülerin, sayfaların veya şablonların tamamen korunmasına neden olur.

KurallarEdit

 1. Gereksiz yere sayfaları korumak gibi yaygın hata yapmayın. Örneğin, bir sayfayı yalnızca Ana Sayfa olduğu için korumayın.
 2. Düzenleme sayfanın korunduğunu açıklayan bir bildirim eklemek dışında geçici olarak korunan bir sayfa yapmayın.
 3. Düzenleme anlaşmazlığına dahil olduğunuz bir sayfayı korumayın. Yönetici yetkileri editör ayrıcalıkları değildir - yöneticiler yalnızca kullanıcı topluluğuna hizmetkar olarak davranmalıdır.
 4. Bir sürüm vandalizm olmadıkça, makalenin bir versiyonunu diğerine tercih etmekten kaçının.
 5. Geçici olarak korunan sayfalar çok uzun süre korunmamalıdır.
 6. Konuşma sayfaları ve kullanıcı konuşma sayfaları aşırı durumlar dışında korunmaz.
 7. Bir sayfanın belirli bir sürümdeki korunması, söz konusu sürüm için desteği ifade etme anlamına gelmez ve bu nedenle, korunan sürümün farklı bir sürüme döndürülmesine yönelik istekler yapılmamalıdır.
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.