FANDOM


Bu sayfa bu vikiye nasıl ekleneceğini açıklamaktadır. Önce bu sayfayı okumalısınız ve hala nasıl sayfa ekleyeceğinizi bilmiyorsanız sadece yöneticilere veya diğer kullanıcılara yönelmelisiniz.

Vikimiz nasıl çalışır?Edit

Viki sayfamıza göz atarken, şimdi olduğu gibi, Special:Preferences altında seçtiğiniz kullanıcı dilinizde sayfalar görüntülenir. Bu sayfayı okuyorsanız, bu genellikle sizin dilinizin İngilizce veya henüz kapsamadığımız dillerden biri olduğu anlamına gelir. Bu vikide İngilizce'de bir sayfa ile karşılaşırsanız, henüz sizin dilinize çevrilmemiş demektir.

Doğrudan viki sayfamızdaki bir sayfanın alt sayfasına, örneğin; Ekle/tr, bu durumda her zaman sadece bir dilde gösterilecektir. Bu alt sayfalar aslında sayfalarımıza göz atarken görebileceklerinizdir. Temel sayfa en üste bayrak ekleyen bir şablon içerir ve bir kod parçası okumanız gereken alt sayfayı çeker.

Bu nedenle, sayfanın tüm metni alt sayfalarda yer alacaktır. Bu alt sayfaların, kendi dilinizde görmeden önce oluşturulması ve düzenlenmesi gerekir. Bu sayfada size bunun nasıl yapılacağı açıklanmaktadır: dikkatlice okuyunuz ve bundan sonra hala sorularınız varsa, yöneticilerden birine sorun.

Not: Bu sistem isim alanı için kullanılır: 0. Kategoriler, bloglar ve MediaWiki mesajları farklı çalışır; bu sayfanın en altına bakınız.

Sayfa ekleme adımlarıEdit

  1. Sayfayı uygun yerde oluşturun (genellikle alt sayfa)
  2. İngilizce sayfasını yeni oluşturulan sayfada kendi dilinize çevirin
  3. Bir yöneticiden MediaWiki sayfasını oluşturmasını isteyin
  4. Dilinizin bayrağını sayfaya ekleyin

1. Adım: YaratınEdit

İlk adım, sayfayı kendi dilinizde oluşturmaktır. Bunu, dilinizin kodunu ekleyerek (örneğin tr veya de) ekleyebilir ve sayfanın URL'sinin sonuna küçük harf olarak ekleyebilirsiniz. Örneğin: İngilizce'den Lehçe'ya Babel çevirmek için Babel/pl konumuna gitmeniz gerekir.

Bu sayfayı oluşturmak için Oluştur (sayfanın üstündeki düğme) üzerine tıklayabilirsiniz. Editöre girdikten sonra, aynı kodlama ve formatı kullandığınızdan emin olmak için (sayfa adı)/ içeriğini yeni sayfanıza kopyalayabilirsiniz.

2. Adım: ÇeviriEdit

Artık doğru sayfaya sahip olduğunuza göre, içeriği çevirmeye başlayabilirsiniz. İngilizce sürümünü kopyalayıp yapıştırdıysanız, sadece İngilizce metni (sayfa adları hariç) istediğiniz dilin metni ile değiştirirsiniz.

Sayfanın yarısını durdurursanız, zamanınız tükendiğinden veya artık çevirmek istemediğiniz için sorun olmaz. Sadece eksik kısmı İngilizce olarak saklayın, böylece daha sonra çevrilebilir ve böylece kullanıcılar tüm sayfayı okumak için dillerini değiştirmek zorunda kalmazlar.

Adım 3: MW SorEdit

Sayfayı yayınladığınızda (bitip bitmediğine bakılmaksızın) bir yönetici gerekir. Yöneticinin gösterilmesi için sayfanızı MediaWiki'ye eklemesi gerekir. Sadece yöneticinin Mesaj Duvarında oluşturduğunuz sayfayı bağlayın ve eklemelerini isteyin. Genellikle, yönetici bir veya iki gün içinde (48 saat) cevap verir.

4. Adım: BayraklarEdit

Yöneticiden bir cevap beklerken, dilinize kolayca geçmek için bir bayrak eklemek isteyebilirsiniz. {{Flagnav}} kullanarak, ana sayfayı düzenleyin ve dilinizi ekleyin. Örneğin, Fransızca ve Galiçyaca eklemek isterseniz, şunu yazarsınız:

{{Flagnav
|en
|fr
|gl
}}

Tam bir dokümantasyon için, lütfen şablon adresini ziyaret edin. Diliniz listede yoksa, lütfen yönetici ile iletişime geçin.

İstisnalarEdit

  • Kategoriler için sekmeci kullanıyoruz.
  • Blog gönderileri: User blog:Yatalu/Bazı başlık, User:Yatalu/Blog:Bazı başlık/xx'a çevrilmelidir. Hem yöneticiler hem de blog yazarı, bloglarına çeviriler ekleyebilir.
  • MediaWiki çeviri için ((MediaWiki:I18n-wiki-navigation)), MW messages yayınlanmasında.

SorularEdit

Sormak istediğiniz bir şey var mı? Nasıl çalıştığını anlamadın mı? İngiliz kullanıcılarımızla burada veya yöneticiler hakkında daha ayrıntılı bir açıklama isteyebilirsiniz.

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.